steak z pizmone

KAPITOLA O GRÓNSKÝM JÍDLE


Přátelé, před cestou do země ledu se mě jeden kolega zeptal, jestli mají v Grónsku Mekáč – a pokud ne, co tam teda budu jíst?!

Tenhle dotaz mě dost pobavil (pač já mekáče nejím), ale pak jsem nad tou otázkou začala přemýšlet (vzácná chvíle, já vím!) a došla jsem k závěru, že pro spoustu lidí je fastfoodovej řetězec symbolem „západního světa“ a tudíž i nějaký (za mě teda zcestný) záruky, že v daný zemi cestovatel nepojde hladem.

Jídlo je prostě téma číslo 1. (Dle výzkumu, kterej provedla agentura, o který nikdy nikdo neslyšel, se 99 % cestodotazů týká jídla!) Na jednu stranu je to trochu smutný, protože je určitě spousta věcí, o kterejch by se dalo povídat, ale na druhou stranu chápu, že je to základní lidská potřeba, která je navíc opředená spoustou předsudků.

Nejvíc žrádelních mýtů panuje okolo africkejch zemí a Blízkýho východu, což je paradox, protože právě tyhle země mě v otázce gastra i fine diningu neskutečně rozmazlily!

Předsudkům se nevyhnulo ani Grónsko. Pár lidí si dělalo srandu, že pokud si tam něco neulovím, tak dozajista zhynu hladem. (Přátelé, věřte mně, že kdyby moje nebo skupinový přežití záviselo na tom, že něco ulovím, všichni tady umřeme!) Vím, že tyhle šťouchance byly myšlený v nadsázce, ale i tahle „sranda“ v sobě odráží určitej pohled lidí na svět mimo evropskej kontinent. Proto jsem sepsala malýho průvodce grónskou kuchyní, ať víte, na co se tam (NE)můžete těšit!

lide sedi v chraomvem komplexu Baalbek v Libanonu

RULIČKY DO RUČKY ANEB CO V GRÓNSKU OCHUTNAT 

    Grónská kuchyně je ovlivněná geografií a Dánskem (300 let soužití se prostě nějak projevit muselo). A protože jsem praktickej člověk, věřím, že bude mnohem lepší vám ukázat pár fotek jídla, než to složitě popisovat. (Ceny jídel uvádím v místní měně: 1 DKK = 3,3 Kč)

    Upozornění! Obrazovej materiál není vhodnej pro lidi s vysokým estetickým cítěním!

    steak-z-pizmone

    Jídlo s názvem „Všechny chutě Grónska“ jsem si objednala z čistý zvědavosti a byla to jedna z mých nejlepších objednávek „naslepo“! Nebe v hubě (krab, halibut, krevety a salát s nakládanou zeleninou) stálo 150 DKK. (Já platila jen 25 DKK, zbytek šel na účet Air Greenland.)

    steak-z-pizmone

    Fine dining podle grónskejch profíků – steak z pižmoně (udělanej well-done) s řepovým pyré, vařenou mrkví a pečenou bramborovou kaší. Dodnes se mně o tom jídle zdá! Cena 175 DKK. (Krom pižmoně můžete ochutnat i steak ze soba nebo z velryby.)

    smørrebrød

    Smørrebrødy jsou celozrnný chlebíčky obložený halibutem, krevetama, lososem, tresčíma jikrama a vajíčkem. Asi vám nemusím říkat, že tohle rybičkový gastroporno patřilo k mým nejoblibenějším jídlům. Tři krasavci stáli 45 DKK.

    muz si kupuje falafel

    V Grónsku nenajdete klasickej fastfood, ale v krámech s jídlem je pult, kde se denně mění nabídka hotovek, který „suplujou“ rychlý občerstvení. Cena za porci se pohybuje kolem 50 DKK. 

    halibut

    Základem grónský kuchyně jsou ryby. V restauracích se nejčastěji setkáte s halibutem – jemnou rybou bez kostí. Ryba v kokosový omáčce stála 150 DKK.

    steak-z-pizmone

    Skořicovej šnek je pochoutka, kterou budu mít do konce života spojenou s pozorováním polární záře. (Vedle apartmánu byla pekárna, ze který se v noci linula vůně skořice!) Nejlepší šnek se jmenoval KANELSNEGEL+ a vidíte ho v prostředním regálu.

    BEST OF ANEB FOTKY, KTERÝ SE (NE)POVEDLY!

    chramovy komplex Baalbek
    V Grónsku milujou kafe, a tak je tady kavárenská kultura na výborný úrovni. Jo, a čízkejk umí taky! 
    steak-z-pizmone

    Fine dining podle Nikouše! (Víte, kolik mi to dalo práce, abych to poskládala do týhle podoby?!) Jo, a taky jsem vám chtěla říct, že sníst kraba jako dáma (bez toho, aniž bych někomu hodila klepeto na hlavu) byl můj největší test dospělosti! 

    muz si kupuje falafel

    Pokud taky rádi v klidu snídáte a u toho se kocháte krásným severským interiérem i exteriérem, vyrazte do hotelu Disko! Zdejší snídaně stojí za každou utracenou dánskou korunu. (Snídaně stála 150 DKK.)

    PRAKTICKÝ OKÝNKO

    KDE SI NAKOUPIT JÍDLO

    V Ilullisatu (a dalších grónských městech) najdete velký obchoďáky s potravinama (Spar, Pisifik, Bruggsen). V každým krámu najdete denně čerstvý (teplý i studený) hotovky. Cena za porci byla okolo 45-55 DKK.

    KAM ZAJÍT V GRÓNSKU NA JÍDLO

    Tohle téma jsem zpracovala v praktickým průvodci.

    RADY, TIPY, TRIKY

    • Pokud nechcete chodit do restaurací, není problém si nakoupit potraviny a vařit si nebo žít ze zdravých hotovek.
    • Všude (kromě trhu) zaplatíte kartou.
    • Pozor na objednávání ryb u rybářů! Je dost možný, že vám kluci přinesou i 50 kg macka! Řekli jste rybu, tak nese rybu!
    • V Grónsku nevedou ovocný čaje. Jen bylinkový a černý!
    • Zásobte se mlíkem a kakaem. Západ slunce na terase si o horký kakao prostě říká!
    • Pečivo a hotovky se po 18. hodině prodávají s 50% slevou. 
    • Pokud máte rádi alkohol, zkuste místní pivo, borůvkovej gin nebo víno. Já alkoholu moc nedám, takže to nedokážu posoudit, ale kamarádům to chutnalo. Jo, a v neděli si flašku nekoupíte!
    • V Grónsku si koupíte opravdu všechno – bezlaktózovej jogurt i pušku!

    LÍBIL SE TI ČLÁNEK? 

    Pak můžeš mojí tvorbu podpořit tím, že nasdílíš článek svý sociální bublině nebo mě můžeš pozvat na kafe! Nejradši mám italský cappuccino! smile