CESTOPINDY Z TRIPOLI
Přátelé, o Tripoli mně každej cestovatel říkal to samý: „Nikouši, tady zažiješ tu pravou autenticitu!“ To se sice moc hezky poslouchalo, ale stejně jsem si to nedokázala představit… Pak jsem ale přijela do města a během vteřiny jsem všechno pochopila!
Tripoli je naprosto syrový místo, který si opravdu na nic nehraje! Ve městě panuje chaos, je tam špína, vzduchem se line vůně i zápach zárověň. Vedle čerstvě upečených koláčů stojí klece se slepicema, polorozbořený domy střídaj domy opravený, na súku se musíte prodrat nekonečným davem lidi a když se z toho mumraje konečně dostanete ven a nadechnete se, dojde vám, že Tripoli můžete jen milovat nebo z duše nenávidět. Nic mezi tím!
Já se bez mučení přiznám, že mně syrový místa nevadí a teď už si jejich návštěvu umím i užít. K tomuhle mindsetu jsem dospěla ale až po nějakým čase. Nejdřív jsem se musela odprostit od jakýhokoli očekávání. Teprve pak jsem byla schopná (i ochotná) hledat v syrových místech něco, co mě uchvátí.
Přátelé, tímhle pindáním vám chci jemně naznačit, že byste se měli před cestou do Tripoli zeptat sami sebe, proč chcete město navštívit a zda jste schopni se popasovat s tím, co tam uvidíte (a ucítíte). Tripoli opravdu není pro každýho!
CO VIDĚT V TRIPOLI
- Citadelu Raymond de Saint – Gilles
- Starý město
- Velkou mešitu
- Trh
- Přístav a čtvrť El – Mina
V Citadele je aktivní vojenská základna, což je (na naše poměry) dost zvláštní, ale pro turistu nijak omezující. (Vojenskou základnu a vojáky nefoťte!) Vstupenka do hradu stojí 100 000 LBP a otevřeno je denně
od 9:00 -17:00.
Srdce Tripoli tvoří směska kostelů a mešit, otřískanejch baráků a křivolakejch uliček, ve kterých uvidíte opravdový bizáry.
Až budete u Velký mešity, zajděte si na její nadvoří. Tam se posaďte, sledujte okolní dění a nasávejte jedinečnou atmosféru! Stojí to za to!
Náplavku za přístavem bičuje vítr a vlny. Já si tuhle podívanou nemohla nechat ujít a skoro mě to stálo telefon. (Poryv větru + vlna = velkej průser!)
Až budete procházet novou částí města (El – Mina), určitě dojděte až k přístavu. Namotaný námořní lana jsou vděčný foto objekty.
PRAKTICKÝ OKÝNKO
JAK SE DOSTAT DO TRIPOLI
- Já jsem jela z Bejrútu busem Connexion (zastávka naproti mešitě). Lístek stál 300 000 LBP a cesta trvala 3 hodiny.
- Bus Connexion má pevnej jízdní řád, najdete ho na FB stránkách.
- Do Tripoli jezdí maršrutky z Dowra station. (Cena je trošku nižší než u Connexionu).
KDE SE UBYTOVAT V TRIPOLI
V Tripoli je strašně málo ubytovacích kapacit. (V době mýho hledání pouze jeden strašně drahej hotel a jeden hostel.) Proto jsem vybrala variantu B a spala v hostelu City guest House. Hostel leží v centru, majitel i personál byli fakt úžasní, ale od hostelu nečekejte žádnej zázrak. Na přespání to ale stačilo.
KDE SE NAJÍST V TRIPOLI
Já jsem byla v Tripoli přes Ramadán. To znamená, že jsem si přes den koupila na trhu sváču, odpoledne jsem v El – Mině našla jednu otevřenou kavárnu (díky bohu za křesťany!), kde mi majitelka nabídla heslo na wifinu a slevu na botox. (Doteď nevím, jestli to byl obchodní záměr, nebo mi tím paní taktně naznačila, že už nejsem nejmladší!) Na večeři jsem si zašla do hezkýho bistra ve Starým městě.
RADY, TIPY, TRIKY
- Tripoli si zvládnete projít během dne.
- Některý cestopisy varujou před určitými místy v Tripoli. Situace se ale změnila a v Tripoli můžete jít kamkoli. Stačí dodržovat klasický bezpečnostní zásady.
- Pokud si nejste něčím jistí, zeptejte se místních. Ti vám vždycky řeknou, kam (NE)můžete.
- Z Tripoli se lehce dostanete do krásnýho horskýho městečka Bcharre.
LÍBIL SE TI ČLÁNEK?
Pak můžeš mojí tvorbu podpořit tím, že nasdílíš článek svý sociální bublině nebo mě můžeš pozvat na kafe! Nejradši mám italský cappuccino!